Основні напрямки діяльності Фонду

Експертиза та стратегічний розвиток

Незалежна експертиза та стратегічний розвиток у галузі збереження репродуктивного здоров’я та захисту репродуктивних прав Фахівці Благодійного Фонду беруть активну участь в розробці

Фахівці Благодійного Фонду беруть активну участь у процесах удосконалення законодавства та розробки нормативно-правової бази в галузі репродуктивного здоров’я та планування сім’ї в Україні у відповідності до ключових міжнародних документів, зокрема, Цілей розвитку тисячоліття, Цілей сталого розвитку 2030, рекомендацій Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я / ВООЗ та Європейської регіональної стратегії ВООЗ у сфері репродуктивного здоров’я.
Зокрема, у 2014 р. експерти Фонду ініціювали та взяли активну участь у проведенні незалежного оцінювання Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період до 2015 року, а також у підготовці Концепції та проекту нової Державної соціальної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр.
У 2010 році за активної участі фахівців Фонду було розроблено та впроваджено комплексний підхід до надання медичної допомоги під час небажаної вагітності в Україні відповідно до рекомендацій ВООЗ, й оформлено його у відповідний Клінічний протокол, затверджений Міністерством охорони здоров’я України.
Окрім того, експерти Фонду входять до складу Робочих Груп та Громадських Рад при Міністерстві охорони здоров’я України та Міністерстві науки і освіти України.


Навчання медичного персоналу

Програми підвищення кваліфікації для лікарів (гінекологів, онкологів, рентгенологів)

Експертами Благодійного Фонду розроблено унікальні авторські методики тренінгових програм для лікарів (акушерів-гінекологів, рентгенологів, сімейних лікарів), освітян та соціальних працівників, лідерів громадянського суспільства, волонтерів, для молоді, підлітків та їх батьків тощо.
Одним з найактивніших напрямків в діяльності Фонду є навчання медичного персоналу в Києві і регіонах України та впровадження сертифікованих програм підвищення кваліфікації, розроблених для окремих категорій лікарів у відповідності до міжнародних норм та з урахуванням європейського досвіду, а саме:
Для акушерів-гінекологів, сімейних лікарів, медичних сестер:
- тренінгова програма «Підвищення спроможності медичних працівників в наданні послуг з репродуктивного здоров’я у надзвичайних ситуаціях»;
- освітня програма «Основні принципи синдромного підходу лікування ІПСШ у представників уразливих щодо ІПСШ/ВІЛ груп населення з імплементацією нового посібника ВООЗ / ФНООН / ЮНЕЙДС «Реалізація комплексних програм по боротьби з ВІЛ/ЗПСШ у працівників секс-індустрії: практичні підходи на основі спільних заходів»;
- тренінг з питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї за програмою «Комплексна медична допомога у випадках небажаної вагітності».
Для лікарів – рентгенологів та онкологів:
- навчально-освітня програма «Школа сучасної мамографії», направлена на підвищення кваліфікації українських рентгенологів, що спеціалізуються на рентген-діагностиці захворювань молочної залози.
За п’ять років понад 1600 українських лікарів пройшли навчання за сертифікованими програмами Фонду .
Детальніше про тренінгові програми див. в розділі сайту «Ресурси Фонду» - Тренінги.

Інформаційно-просвітницькі програми з питань статевого виховання для

Молоді / підлітків

Понад 10 років Фонд працює у напрямку створення та реалізації програм з питань статевого виховання для підлітків та молоді. Цільовою групою є як учні загальноосвітніх навчальних закладів, так і вихованці спеціалізованих навчальних закладів. Зокрема, з метою підвищення обізнаності підлітків та молоді з питань статевого та репродуктивного здоров’я та прав, Фонд організовує:

- тренінгові програми для підлітків з підготовки волонтерів «рівний-рівному»;
- тематичні заняття для підлітків з окремих питань в рамках тематики на базі шкіл та партнерських організацій;
- тренінги для тренерів (з числа досвідчених волонтерів рівний-рівному);
- тематичні модулі у літніх таборах відпочинку;
- підліткові групи соціального театру та показ вистав за принципом рівний-рівному;
- вуличні акції та флеш-моби;
- міжрегіональні конкурси;
- створення та поширення інформаційних матеріалів;
- підтримка веб-сайту teenslive.info;
- проведення круглих столів для представників - учасників виховного процесу з питань статевого та репродуктивного здоров'я: медиків, освітян, психологів, представників громадських організацій, батьків та підлітків.

Батьків

З метою привернення уваги батьків до важливості статевого виховання дітей, підвищення їх компетенції у цих питаннях, об’єднання батьківської спільноти для підтримки профілактичних навчальних програм, що містять компонент статевого виховання та входять до обов’язкової та варіативної складової шкільної програми, фахівцями Фонду розроблено серію публікацій, а також Програму для батьків «7 кроків назустріч» Дружні зустрічі з батьками з питань збереження здоров’я та статевого виховання дітей та підлітків.

Робота з батьками в рамках Програми «7 кроків назустріч» передбачає проведення серії неформальних групових зустрічей - Кроків - на базі школи, у якій навчаються їхні діти. Програму можуть використовувати класні керівники, шкільні психологи, соціальні педагоги та соціальні працівники, працівники та волонтери громадських організацій - фахівці, які пройшли навчання із використання Програми. Комплект для просвітницької роботи з батьками за Програмою «7 кроків назустріч» містить:
1. Адвокаційний буклет «Що таке статеве виховання і чому це важливо»;
2. Посібник для модератора.
3. Опорну презентацію «7 кроків назустріч» на CD.
4. Інформаційну брошуру «Батькам підлітків. Відверта розмова про статеве виховання».
Програма «7 кроків назустріч» пройшла експертизу та отримала схвалення Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти та науки України для її подальшого використання у загальноосвітніх навчальних закладах.
Фондом розроблено та підтримується тематичний інтернет-портал www.reprohealth.info (гіперпосилання на сайт)
«Що потрібно знати про репродуктивне здоров’я»:
- жінкам та чоловікам репродуктивного віку
- молоді та їх батькам
- медичним спеціалістам
Детальніше про тренінгові програми див. в розділі сайту «Ресурси Фонду» - Тренінги.

Інформаційні кампанії з питань профілактики онкологічних захворювань у жінок:

- Рак молочної залози
- Рак шийки матки

З моменту свого заснування у 1996 р. Благодійний Фонд приділяє велику увагу питанням профілактики та ранньої діагностики онкологічних захворювань органів репродуктивної системи населення України, зокрема, раку молочної залози/РМЗ та раку шийки матки/РШМ, а з 1999 р. Фонд є повноправним представником Європейської коаліції проти раку молочної залози/EUROPA DONNA в Україні, реалізуючи діяльність у цьому напрямку у відповідності до міжнародних стандартів та принципів EUROPA DONNA.
Вже понад 15 років за ініціативи Фонду в Україні проводиться щорічна всеукраїнська інформаційно-просвітницька кампанія "Жовтень - місяць знань про рак молочної залози". Мета кампанії - інформування широкого загалу українських жінок та чоловіків про небезпеку захворювання на рак молочної залози, необхідність профілактики та проведення обов’язкових скринінгових програм, адвокації репродуктивних прав жінок, зокрема, щодо забезпечення якісної ранньої діагностики, лікування та реабілітації на сучасному рівні, а також проведення кампанії зі збору коштів для придбання сучасного мамографічного обладнання для онкологічних центрів, а також проведення навчання лікарів-рентгенологів.
В рамках кампанії експертами Фонду реалізовано численні освітні програми, медіа-проекти, підготовлено інформаційні матеріали для населення щодо проблем РМЗ та РШМ, започатковано та підтримується діяльність безкоштовної «гарячої» телефонної лінії 0-800-50-50-90, проведено масштабну національну конференцію з питань попередження та сучасних інструментів ранньої діагностики РМЗ, 1 раз на місяць проводяться засідання «Школи здоров’я». Завдяки зусиллям Фонду вдалося суттєво підвищити інформованість населення про проблему раку молочної залози, раку шийки матки та мотивувати жінок звертатися до спеціалістів з метою ранньої діагностики.
З жовтня 2013 р. Фонд активно співпрацює з Міжфракційним депутатським об’єднанням «Рівні можливості» аби привернути увагу народних депутатів та членів українського Уряду до вкрай актуальної проблеми сьогодення – раку молочної залози, а також закликати їх до необхідності комплексного вирішення цієї проблеми за підтримки держави щодо профілактики та ранньої діагностики РМЗ. Результатом цієї ефективної взаємодії стало визначення депутатами Верховної Ради України 9 жовтня – Днем підтримки боротьби з раком молочної залози в українському Парламенті, а також проведення у стінах Верховної Ради щорічної інформаційно-просвітницької акції "Рожевий жовтень – міжнародний місяць боротьби з раком молочної залози" з експозицією тематичних банерів, розповсюдженням серед народних депутатів інформаційних матеріалів та рожевих стрічок - символу місяця боротьби із раком молочної залози.
Фонд розробив та підтримує тематичний веб-сайт www.antirakinfo.org - Рак молочной железы победим! Що потрібно знати про профілактику та лікування раку молочної залози.

Організація програм реабілітації для жінок, які перенесли захворювання на рак молочної залози

Благодійний Фонд «Здоров'я жінки і планування сім'ї» за фінансової підтримки компанії «MARY KAY Україна» впроваджує Програму комплексної реабілітації для жінок після комбінованого лікування з приводу раку молочної залози. Програма проводиться на базі:
1. медичного центру «Лікарські традиції», що знаходиться в м. Києві;
2. санаторію «Трускавець» Львівської області.
Програма реабілітації включає комплекс лікувальних процедур та заходів, спрямованих на подолання ускладнень та відновлення захисних сил організму, подолання психологічних проблем після комплексного лікування раку молочної залози.
Програма санаторно-курортного етапу направлена на реабілітацію жінок, що перенесли захворювання на рак молочної залози, з метою попередження його рецидивів, закріплення стійкої ремісії, підвищення адаптаційних резервів організму. Повний безкоштовний курс реабілітації пройшли більше 650 жінок.
Також за ініціативи та підтримки Благодійного Фонду впроваджується освітня програма „Школа здоров’я” - щомісячні зустрічі-семінари для жінок, що перехворіли на рак молочної залози, з лікарями онкологами-хірургами, дієтологами, імунологами, психологами, хіміотерапевтами, гінекологами, реабілітологами, та іншими спеціалістами за запитами жінок. Більше 4000 жінок відвідали „Школу здоров’я”.

Програма санаторно-курортного етапу реабілітації жінок, що перенесли захворювання на рак молочної залози з метою попередження рецидивів, закріплення стійкої ремісії, підвищення адаптаційних резервів організму. Повний безкоштовний курс реабілітації пройшли більше 650 жінок.
Програма „Школа здоров’я” - щомісячні зустрічі-семінари для жінок, що перехворіли на рак молочної залози, з лікарями онкологами-хірургами, дієтологами, імунологами, психологами, хіміотерапевтами, гінекологами, реабілітологами, та іншими спеціалістами за запитами жінок. „Школу здоров’я” відвідали 4000 жінок.

Організація інформаційних кампаній та збору коштів для закупівлі сучасного діагностичного обладнання

Упродовж 15 років Благодійний Фонд в партнерстві з компанією „Ейвон Косметікс Юкрейн” послідовно та ефективно впроваджує соціальну благодійну програму «Разом проти раку грудей», мета якої - сприяти обізнаності жінок про важливість регулярних оглядів молочної залози, а також підтримувати розвиток системи якісного медичного обстеження. Збір благодійних коштів відбувається протягом року за рахунок продажу продукції «Рожева стрічка» у каталогах Avon та під час благодійних акцій. В рамках благодійної програми «Разом проти раку молочної залози» онкодиспансери регіонального та обласного значення в Запоріжжі, Дніпропетровську, Миколаєві, Одесі, Вінниці, Черкасах, Ужгороді, Києві та АР Крим було оснащено сучасним діагностичним обладнанням (9 стаціонарних мамографів, 2 мобільні мамографічні комплекси, УЗД-апарат експертного класу, 4 дигітайзери - апарати, що перетворюють рентгенівські зображення знімків при мамографії у цифрове.

- За допомогою освітніх програм, численних медіа-проектів, інформаційних матеріалів для населення про проблему раку молочної залози, безкоштовної «гарячої» телефонної лінії 0-800-50-50-90 вдалося підвищити інформованість населення про проблему раку молочної залози та мотивувати жінок звертатися до спеціалістів з метою ранньої діагностики, у тому числі й до лікарів-рентгенологів.
- З 2010 року пріоритетним напрямком благодійної програми є підвищення кваліфікації спеціалістів, які працюють в області рентен-діагностики та мамографії.

- В рамках благодійної програми «Разом проти раку молочної залози» онкодиспансери регіонального та обласного значення в АР Крим, Запоріжжі, Дніпропетровську, Миколаєві, Одесі, Вінниці, Черкасах, Ужгороді та Києві було оснащено сучасним діагностичним обладнанням (вісім стаціонарних мамографів, два мобільні мамографічні комплекси, УЗД-апарат експертного класу, чотири апарати, що перетворюють рентгенівські зображення знімків при мамографії у цифрове (дигітайзери CR-85 и CR-35).

Надання інформаційних / консультаційних послуг та підтримка діяльності:

Всеукраїнської інформаційної телефонної лінії з питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї 0-800-50-27-57

Мета
Надання оперативних консультацій засобом телефонного зв’язку з питань репродуктивного здоров’я, планування сім’ї та контрацепції.

Інформаційної лінії «Разом проти раку грудей» 0 800 50 50 90

Мета
Надання за телефоном безкоштовної для населення України спеціалізованої та кваліфікованої інформаційної допомоги з питань:
• профілактики та ранньої діагностики раку молочної залози,
• реабілітації після лікування з приводу раку грудей.


Сприяння громадському обговоренню питань збереження репродуктивного здоров’я та захисту репродуктивних прав шляхом проведення конференцій, круглих столів та інших громадських заходів

На підтримку постійно діючого форуму у суспільстві та з метою обговорення актуальних питань репродуктивного здоров’я, планування сім’ї та дотримання репродуктивних прав за участі провідних національних та міжнародних експертів у сфері РЗ/ПС, представників громадянського суспільства та ЗМІ, Благодійний Фонд виступає ініціатором проведення тематичних конференцій, круглих столів та інших громадських заходів на національному та місцевому рівнях.

Інформаційні кампанії з питань репродуктивного здоров’я громадян та захист прав пацієнтів, людей з особливими потребами

Благодійний Фонд активно співпрацює та підтримує громадські організації, що працюють у сфері захисту прав пацієнтів, людей з інвалідністю (фізичними вадами розвитку та інтелектуальною недостатністю).
В рамках тематичної інформаційної кампанії та в партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», експерти Фонду розробили методичний комплект навчального курсу для молодих людей (18 років і старших) з інтелектуальною недостатністю «Право на любов» - курсу з питань сексуального та репродуктивного здоров’я та прав для молоді з інтелектуальними порушеннями у рамках реабілітаційної послуги «Навчання основним соціальним навичкам». Комплект містить посібник викладача та робочий зошит учасника, що розроблений відповідно до вимог спрощеної мови.
З метою подальшого впровадження навчального курсу «Право на любов», у 2015-2016 рр. Фонд ініціював та здійснив низку заходів з метою підвищення якості послуг у сфері РЗ для людей з інвалідністю різних нозологій, зокрема:
• навчальний семінар з представлення та апробації навчального курсу «Право на любов»;
• адвокаційний круглий стіл «ПРАВО НА ЛЮБОВ» з привернення уваги та обговорення проблем осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, повязаних з доступом до медичних, соціальних та освітніх послуг в галузі репродуктивного здоров’я та дотримання репродуктивних прав, а саме – на доступне навчання з урахуванням індивідуального підходу з питань репродуктивного здоров’я, на захист від сексуального домагання, фізичного та психологічного насильства, захист від примусової стерилізації;
• круглий стіл «Репродуктивне здоров'я та репродуктивні права осіб з інвалідністю, що настала внаслідок розумових порушень».

Підтримка розвитку громадських організацій та волонтерського руху в Україні

Коаліція

23 вересня 2014 р. за ініціативи Благодійного Фонду було засновано Всеукраїнську Коаліцію з Репродуктивного Здоров’я і Планування Сім’ї, до якої приєднались 38 громадських організацій з 19 регіонів України. Коаліція є всеукраїнською ініціативою, що об’єднує в своїх лавах неурядові організації та індивідуальних експертів, які мають спільне прагнення до діяльності заради збереження репродуктивного здоров’я, захисту репродуктивних прав, забезпечення потреб у якісних послугах з планування сім’ї кожної людини в Україні. Благодійний Фонд надає організаційну, методологічну та інформаційну підтримку діяльності Коаліції у вигляді навчальних семінарів, тренінгів, консультаційних зустрічей, інше.

Молодь

Завдяки програмам для підлітків з підготовки волонтерів за принципом «рівний-рівному» та у співпраці із партнерськими організаціями, було створено молодіжну волонтерську мережу у сфері статевого та репродуктивного здоров’я та прав. Фонд надає наступну підтримку роботі молодих волонтерів: - поточну супервізію волонтерів, інформаційну та методичну допомогу, в тому числі через соціальні мережі; - періодичні підтримуючі групові зустрічі з метою додаткового навчання; - конкурси ідей щодо проведення акцій / заходів регіональними волонтерськими командами; - Школи волонтерів / волонтерські табори тощо. Окрім того, на допомогу волонтерам та у тісній співпраці із представниками Молодіжної групи Фонду було розроблено Порадник для волонтерів .

РМЖ

.Протягом багатьох років Благодійний Фонд активно працює з організаціями пацієнтів в різних регіонах України. Так, за ініціативи та підтримки Фонду на базі Київської міської онкологічної лікарні з 2000 р. працюють волонтери – жінки, що перехворіли на рак молочної залози. Вони допомагають іншим жінкам, які захворіли на РМЗ, готуються до операції, хіміотерапії, променевої терапії або в післяопераційний період, пережити цей складний момент, підтримати і подарувати надію на одужання. Волонтери віддають свій вільний час, енергію та діляться власним досвідом з жінками, які перебувають в лікарні або тільки виписалися з неї, що має величезний позитивний вплив.
На підтримку волонтерів, Фонд щорічно проводить конференції та освітні семінари, де піднімаються питання про рак молочної залози, медико-соціальної та трудової реабілітації жінок, які перенесли це захворювання, а також розповсюджуються тематичні інформаційні матеріали.

Грантова програма

Благодійний Фонд має досвід організації та успішного адміністрування Програми малих грантів для неурядових організацій – учасників Всеукраїнської Коаліції з Репродуктивного Здоров’я та Планування Сім’ї в рамках проекту «Репродуктивне здоров’я в Україні», що реалізує Фонд за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку / USAID.